ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін  до деяких законодавчих актів України щодо  протидії булінгу (цькуванню)

Download
Закон України (1).pdf
Adobe Acrobat Document 472.8 KB

 Наказ ЗДО комбінованого типу   № 267 ЗМР від  31.08.2023 № 87

"Про організацію роботи із запобігання та протидії булінгу (цькуванню)"

Download
Наказ про організацію роботи із запобіга
Adobe Acrobat Document 2.7 MB
Download
План заходів.pdf
Adobe Acrobat Document 3.0 MB

Download
Порядок застосування заходів виховного в
Adobe Acrobat Document 126.6 KB
Download
Порядок реагування на випадки булінгу (ц
Adobe Acrobat Document 172.9 KB


Проведення  заходів до

"Всеукраїнського тижня против булінгу"

Чому не треба вчити «давати здачі»

 

Консультація для детей

Як часто на дитячих майданчиках ви чули фразу: «То дай йому здачі! Чого ти ниєш?» Чого ми навчаємо дітей? Якщо тебе скривдили, ти маєш обов’язково відреагувати фізичною агресією. Не попросити допомоги в батьків, не спробувати розв’язати проблему словами, не відійти від кривдника, якщо він не здатний на діалог (а якщо він набагато сильніший, врешті-решт?). Ми навчаємо малюка битися, і взагалі, чому підлітки такі агресивні.

         Розгляньмо таку ситуацію: малюка скривдили на дитячому майданчику, і він  прийшов поскаржитися батькам.

По-перше, найбільше йому зараз потрібна не порада, що робити,  а підтримка мами або тата: щоб  вони пожаліли, поспівчували, захистили. Якщо дитину люблять і захищають, вона вчиться любити і захищати – спочатку себе, а потім й інших. Коли ж замість підтримки дитина дістає «стусана» у вигляді «Чого ниєш, дай здачі!», вона переживає одночасно декілька емоцій – провину, образу і гнів: «я поганий, «я не зміг», «вони всі погані», «ніхто мене не любить, тому що я неправильний». Чи буде він захищатися? Ні! Наступного разу він нападатиме першим, щоб більше не мати справу з такими емоціями. Або уникатиме спілкування з іншими людьми.

По-друге, найпоширенішою причиною агресії в дітей від двох до п’ яти років є безпорадність і невміння висловити свої емоції та бажання, а не прагнення заподіяти іншому шкоди. Малюк, який стукнув усвідомлено не хотів завдати болю, просто, з огляду на вік, фізична реакція випереджає слова. Навчаючи дитину давати здачі, ми привчаємо її робити боляче навмисне! Замість цього треба пояснити дитині, що спеціально скривдити її не  хотіли, і допомогти описати, що й чому сталося. «Малюк не хотів тебе скривдити. Просто він не знав, як сказати тобі, що хоче цю машинку, тому вдарив. Спробуймо домовитись!

 По-третє, що робити, якщо кривдник дівчинка? У думках хлопчика виникає дисонанс: «дай здачі» і «дівчаток бити не можна». Особисто я проти формулювання «дівчаток бити не можна, тому що взагалі нікого бити не можна – треба вчитися розвязувати проблему на словах, домовлятися.

По-четверте, у відповідь на силу знайдеться інша сила. Якщо кривдник сильніший, вищий, більший? Дитина дала здачі, їй теж дали здачі, - а це вже бійка. Та більшість батьків не хочуть, щоб їхня дитина регулярно билася на вулиці, в садку або в школі. То що їй робити, якщо іншого її не навчили?

Що робити, якщо не виходить розвязати конфлікт?

 

         Піти з цієї ситуації! Йде не слабкий, а той, хто розуміє, що посилення конфлікту нічого хорошого не принесе. Піти і спілкуватися з тим, для кого нормою є цивілізований варіант розвязання проблеми, а не агресивний. Урешті-решт, ми самі формуємо суспільство, у якому живемо.

Ранкове коло в молодшій групі "Бджілка"

"Добро починається з тебе"

Цікаве заняття з вихованцями групи "Дзвіночки"

"Хай завжди буде дружба"

Проведення заходів в рамках акції

                  «Міжнародний день протидії булінгу»

Вихованці групи "Пізнайко" активно залучились до цикавіх бесід з прав  дитини, грали в ігри, творили коло добра и усмішок.

       Інтегровані заняття  

                              "Ми - дружні хлопці та дівчата"


Проведення заходу в рамках акції

 

«День без конфліктів»


Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

 

1. В разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків Комісії, повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в ДНЗ №267.

2. Виконується рішення та рекомендації Комісії в ДНЗ № 267.

 3. Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу.

 

4. Директором  ДНЗ № 267 або уповноважені ним особи відповідно до чинного законодавства та в межах повноважень здійснюють контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в ДНЗ №267


Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі

 

1. Учасники освітнього процесу (педагогічні працівники, батьки) подають заяву керывнику ДНЗ № 267 про випадки булінгу по відношенню до дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу.

2. Керівник закладу освіти розглядає заяву в день її подання та видає рішення про проведення розслідування.

 3. Проводиться повне та неупереджене розслідування щодо випадків булінгу (цькування) з залученням осіб від яких отримали інформацію.

4. Керівник закладу освіти для прийняття рішення за результатами розслідування створює наказом комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) та скликає засідання для прийняття рішення за результатами розслідування та виконання відповідних заходів реагування.

 5. Рішення Комісії реєструється в Журналі реєстрації заяв та рішень комісії з розгляду випадків булінгу (цькування), зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

6. Батьки потерпілого чи їх представник також можуть звернутися відразу до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Служби у справах дітей.

 

 

 

                                                  Зразок заяви

                                                                    

                                                                    Директору ДНЗ № 267

                                                                    Світлані БУЛАТ

                                                                    П.І.Б від кого                                                                                                                        ______________________________              

                                                                   (ПІБ повністю, представника дитини,

                                                                   домашня адреса, контактний телефон)

 

 

Заява

 

         Доводжу до Вашого відома, що останнім часом моя донька (син), ПІБ дитини, яка (який) відвідує групу ……. (назва групи), постійно зазнає морального та фізичного тиску з боку…… (ПІБ образника). Прошу терміново розібратися в ситуації що склалася.

 

 

дата                                                                                підпис

 

 

 


ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЧИНЕННЯ БУЛІНГУ

  • Булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи - штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.
  • Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб - штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
  • Якщо булінг (цькування) вчинить неповнолітній від 14 до 16 років – відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосовані штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
  • Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учасників освітнього процесу, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

 

ЯКЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ?

  • Подайте керівнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) щодо вашої дитини;
  • Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (вихователі, педагоги, керівництво садку, психолог, батьки інших дітей).

Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні дитячого садку не вдається – зверніться в поліцію!

 

ЯКЩО ВАША ДИТИНА АГРЕСОР?

  • Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;
  • Поясніть дитині, що за вчинення булінгу (цькування) наступає адміністративна відповідальність;
  • Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку; повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою;
  • Зверніться до психолога закладу дошкільної освіти і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час відвідування закладу;
  • Дотримуйтесь рекомендацій комісії з розгляду випадків булінгу, щодо вашої дитини.

Пам’ятайте, дитина-агресор не зміниться відразу! Це тривалий процес, який потребує витримки і терпіння!

 

 

ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ БУЛІНГУ

  • Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;
  • Зайняти нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги, запропонувати дітям самостійно вирішити конфлікт;
  • Пояснити, які саме дії Ви вважаєте булінгом і чому їх варто припинити;
  • Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей;
  • Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.

Пам’ятайте, що ситуації з фізичним насильством потребують негайного втручання!